SEO, İngilizcede Arama Motoru Optimizasyonu demek olan Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltılmış biçimidir. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) kısaca bir web sitesinin Google Yandex, Bing gibi arama motorlarında daha üst sıralarda listelenmesi için yapılan çalışmaların tümüne verilen isimdir.

SEO çalışmaları, internet kullanıcılarının arama motorlarında arattığı sözcük ya da cümleler üzerinde çalışarak web sitesinin yapılan bu aramalarında üst sıralarda listelenmesini sağlayan, zamana yayılmış, uzun süreli bir çalışmadır.

İnternette belli bir konuda araştırma yapan kişiler, arama yaptıklarında listelenen sayfadaki ilk birkaç içeriğe bakarlar ve diğerlerine bakma ihtiyacı duymazlar. Bu yüzden bu aramalarda web sitenizin Google’da üst sıralarda yer alması gerekmektedir. Ancak SEO uyumlu olmayan bir web sitesinin Google sıralamasında yükselmesi mümkün değildir. Bu yüzden web sitenizin SEO uyumlu olması çok önemlidir.

SEO çalışmasında önce sizinle ilgili anahtar kelimeler belirlenir, bu anahtar kelimelerin geçtiği ve en az 300 kelimeden oluşan özgün içerikler hazırlanır ve sitenize link verilir.

Anahtar kelimelerin doğru seçilmesi SEO açısından çok önemlidir. Çünkü seçilecek olan bu anahtar kelimeler makalenizin (içerik) arama motorları tarafından indekslenmesini sağlar. Makaleniz en az 300 kelimeden oluşmalıdır, aksi takdirde Google makalenizi değersiz olarak kabul eder. Bir diğer önemli husus ise içeriklerin kopya olmaması, yani daha önce başka bir web sitesinde paylaşılmamış olması gerekir. En az 300 kelimeden oluşan, anahtar kelimeler içeren, özgün yani daha önce başka sitede paylaşılmamış olan ve görsellerle desteklenmiş olan makaleler Google tarafından değerli olan makalelerdir.

Link verme işlemi ise başka bir web sitesindeki bir içerik tıklandığında sizin web sitenizin açılmasıdır. Buna backlink adı verilir. Ancak baclink aldığınız web sitesinin kalitesi burada önem taşımaktadır. Zararlı bir web siteden backlink almak sitenizin de zararlı görülmesine neden olur.