Doktorlar İçin Google Reklamları (Google Ads)

Doktorlar için Google reklamları (Google Ads) önem arz etmektedir. Hem doktorların hem de sağlık kuruluşlarına yönelik dijital pazarlama stratejileri arasında Google reklamlarını önemli bir yer tutar.

Yapılan SEO çalışması ile Google ve diğer arama motorlarında üst sıralarda yer almak uzun süreli bir çalışma gerektirir.  Arama motorlarında yapılan aramalarda ilk sayfada yer almanın diğer bir yöntemi de Google’a reklam vermektedir.

Doktorlar İçin Verilen Google Reklamları Nasıl Çalışır?

Google reklamları için bazı anahtar kelimeler seçilir. Örneğin İstanbul’da muayenesi olan bir üroloji doktoru iseniz ve böbrek taşı, prostat kanseri, robotik cerrahi ile ilgileniyorsanız İstanbul üroloji, İstanbul üroloji doktoru, böbrek taşı, prostat kanseri, robotik cerrahi, İstanbul prostat kanseri gibi anahtar kelimelerde reklama çıkılması gerekir. Bu durumda arama motoruna bu kelimeler yazılınca listelenen sayfada reklam veren doktorun web sitesi ya da ilgili sayfası üst sıralarda yer alır. Reklama tıklayan bir kişiyi, doktorun web sitesine ya da sosyal medya sayfasına yönlendirilir.

Doktorlar İçin Verilen Google Reklamları Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Google’a reklam vermek için konunun uzmanından yardım almanız gerekir. Çünkü anahtar kelime ve bölge seçimi gibi teknik konular önemlidir. Google reklamlarında dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar şunlardır;

Reklam için seçilen anahtar kelimeler mutlaka doktorun verdiği hizmet ile alakalı olmalıdır. Örneğin bir genel cerrahi doktoru için prostat kanseri kelimesinde reklama çıkılması gereksizdir.

Anahtar kelimeler rekabetin daha az olduğu uzun kelimeler olursa reklam bütçesi daha etkin kullanılır. Aranma hacmi daha yüksek olan kelimelerde reklam maliyeti daha yüksektir. Örneğin prostat kanseri kelimesi yerine prostat kanseri tedavisi kelimesinde reklama çıkılmak daha ekonomik olabilir.

Reklam verirken coğrafi bölge (lokasyon) olarak doktorun bulunduğu yer seçilmelidir. Daha doğrusu ulaşılan hedef kitlenin doktora muayeneye gelebilecek bölgelerde reklama çıkılması daha mantıklıdır. Denizli’de bulunan bir doktorun İstanbul’da Google reklamına çıkılması mantıksıdır.

Reklama çıkılan anahtar kelimeler reklam süresinde her gün kontrol ederek, hedef kitlenin istenilen aramalarda doktora ulaşıp ulaşmadıklarını kontrol edilmelidir.

Hazırlanan reklam metinleri yapılan arama sorgularına uygun bir şekilde olmalıdır. Örneğin; prostat hastalığı için lazer ile prostat tedavisi, prostat hastalığı tedavisi gibi.

Reklam uzantıları oluşturulması önemlidir. Özellikle mesai saatleri içerisinde kullanılan telefon uzantısı ile hastalar tek tuşla doktoru arayabilirler.

Geri dönüşümlere göre Google reklam bütçesi ayarlaması yapılmalıdır. Geri dönüşümler iyi ise reklam bütçesi artırılabilir.

Google reklamlarının yasalara uygun olacak bir şekilde hazırlanması gerekir.

Medikal Ajans Doktorlar İçin Google Reklamları Hizmetinde Sizlerin Yanında!

Doktorların uzmanlık alanları ve yaptıkları özellikli işlemlerde, Google’a Reklam vermeleri hedef kitleye ulaşmada çok önemlidir. Google reklamları ile sadece hedeflenen anahtar kelimeleri kullanarak arama yapan kişilere reklam gösterilir. Google’a reklam vermek istiyorsanız, Medikal Ajans ile iletişime geçin ya da aşağıdaki formu doldurup bize gönderin.