Hastaneler sağlık hizmeti sunulan yerlerdir. Her hastanenin mutlaka bir kendine ait bir web sitesi olmalıdır. Tıpkı doktor web sitesi gibi, internet dünyasında var olmak isteyen hastanelerin de web siteleri profesyonel bir şekilde olmalıdır. Hastane web sitesi sürekli olarak güncellenen dinamik bir yapıya sahip olmalıdır.

Hastane Web Sitesi Nedir?

Hastaneler, sağlık sorunu olan kişilere ya da hastalara ayaktan veya yatarak sağlık hizmeti veren yerlerdir. Hastane web sitesi, hastanenin internet dünyasındaki adresidir. Hastaların hastaneye ulaşımını sağlar. Günümüzde sağlık soru olan kişiler sağlık sorunlarının çözümünde internete başvurarak doktor veya hastane aramaktadır. Bu yüzden hastane web sitesinin önemi büyüktür.

Hastane Web Sitesi Kullanıcı Dostu Olmalı

Hastane web sitelerinde olması gereken özelliklerin başında kullanıcı odaklı olarak tasarlanmış olmasıdır. Web sitesinin menüsü basit, sade, anlaşılır ve her yaş grubundaki kullanıcılara uygun olacak şekilde tasarlanmalıdır. Web sitesini ziyaret eden kullanıcı, site içinde aradığını rahatlıkla bulabilmelidir.

Hastane Web Sitesi Mobil Uyumlu Olmalı

Günümüzde artık internet kullanıcılarının neredeyse tamamı internete ellerindeki akıllı cep telefonlarından ya da diğer mobil cihazlardan ulaşmaktadır. Bu yüzden web sitesinin mobil uyumlu olması çok önemlidir.

Hastane Web Sitesinde Google Harita Kaydı Olmalı

Google harita kaydı hastanene web sitesinde bulunmalıdır. Bu hastaların hastaneyi daha kolay bulmasını sağlar.

SEO Çalışması Yapılması

Hastane web sitesinin temel amacı hastanenin tanıtımını yapmaktır. Bu yüzden hastalar ile iletişim kurmak ve sunulan sağlık hizmetini tanıtmak için web sitesinin arama motorlarına uygun olarak geliştirmesi ve SEO çalışmalarının yapılması gerekir. Hastalar arama motorlarına yazdıkları anahtar kelimeler aracılığıyla hastaneye ulaşırlar. SEO çalışmalarının bu konuda deneyimli bir ekip tarafından yapılması ve arama motorlarının değişen algoritmalarına göre hastane web sitesinin güncellenmesi, yapılan bu aramalarda hastane web sitesini ilk sayfalara çıkarmada çok önemlidir.

Hastane Web Sitesinde Sosyal Medya Paylaşım Butonları Olmalı

Hastane web sitesini ziyaret eden kullanıcıları bir kısmı da sosyal medya hesaplarından gelmektedir. Bu yüzden web sitesindeki sayfalara sosyal medya paylaşım butonları konulmalıdır. Böylece ziyaretçiler beğendikleri sayfaları sosyal medya hesaplarında paylaşırlar ve başka kişiler siteyi ziyaret eder.

Hastane Web Sitesinde Hakkımızda Sayfası Olmalı

Hastalar gidecekleri hastane hakkında bilgi sahibi olmak ister. Bu yüzden mutlaka hakkımızda sayfası olmalı ve burada hastane hakkında detaylı bilgiler verilmelidir. Bu durum hastalar üzerinde güven duygusu oluşmasını sağlar.

Hastane Web Sitesine Kaliteli ve Özgün İçerik Girilmesi

Hastane web sitesinde yayınlanan içerikler çok önemlidir. Bu yüzden bu içeriklerin bu konuda uzman kişiler tarafından hazırlanmalı ve kesinlikle yanlışı olmamalıdır. Aksi takdirde bu durum hastalarda güvensizlik yaratır. Ayrıca web sitesine belli aralıklarla içerik girilmesi ve mevcut içeriklerin güncellenmesi de çok önemlidir.

Hızlı Sunucu

Hastane web sitesinin barındığı sunucunun hızlı olması, arama motorları tarafından aranan bir kriterdir. Sayfaların hızlı açılması gerekir. Geç açılan sayfalar ziyaretçiyi de sıkar ve siteyi terk etmesine neden olur.

Site İçi Link Bağlantıları

Hastane web sitesinde yer sayfalar arasında bağlantılar olmalıdır. Sunulan hizmetleri anlatan sayfalar ile blog içerikleri arasında link bağlantıları olmalıdır. Bu durum ziyaretçilerin web sitesinde kalma süresini uzatır, ayrıca web sitesinin Google gibi arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlar.

İletişim Bilgileri

Hastane web sitesinin olmazsa olmazlarından biri de iletişim bilgileridir.  İletişim sayfasında telefon numarası ve mail adresi gibi kurumsal bilgiler olmalıdır.

Doktor profil Sayfası ve Öz Geçmişleri

Hastanede görev yapan doktorların profil sayfaları mutlaka hastane web sitesinde olmalı. Bu profil sayfasında doktorun öz geçmişi de bulunmalı. Çünkü hastalar gideceği doktoru araştırmak ister.  Doktor profil sayfaları ve öz geçmiş tüm doktorlar için tek bir formatta olmalıdır.

Site Haritası

Site haritası SEO açısından önemlidir. Bu yüzden hastane web sitesinde arama motoru botlarını yönlendirecek bir site haritası olmalıdır. Ayrıca bu site haritası güncellenmelidir.  

Medikal Videolar İçermelidir.

Hastane web sitesinde medikal içerikli videoların olması önemlidir. Bu yüzden hastanede sunulan hizmete yönelik bazı medikal videolar siteye eklenmelidir. Videoların çekimi ve hazırlanmasında bu konuda deneyimli bir firmadan hizmet alınmalıdır.

Görseller

Hastane web sitelerinde yer alan görsellerin kalitesi ve çözünürlüğü önemlidir. Hastanedeki tıbbi bölümler, kullanılan teknoloji ve aletler ile uygulanan tedavilere yönelik kaliteli görseler ilgili yerlere koyulmalıdır. Görsellerin yerleştirilmesinde dikkat etmek gereken en önemli husus, optimizasyon işlemidir. Aksi takdirde site hızı düşer ve bu durum arama motorlarında yapılan aramalarda web sitesinin sıralamasında düşmeye neden olur.

Verilen Hizmetlerin Tanıtımı

Hastane web sitelerinde bulunması gereken detaylardan biri de verilen hizmetler hakkında bilgidir. Verilen hizmetlere ait özel sayfalar oluşturulmalıdır. Hizmetlerin anlatımında kurumsal bir dil kullanılmalı ve bu iş için sağlık konusunda deneyimli SEO çalışmaları yürüten bir firma ile çalışılmalıdır.

Kurumsal Kimlik

Her hastanenin web sitesi kendi kurumsal kimliğini de yansıtmalıdır. Hastane web sitesinde yer alan logo ve kullanılan renklerin seçiminde buna önem verilmelidir. Ayrıca web sitesinde yer alan içeriklerde de yine kurumsal bir dil kullanılmalıdır.

Hastane Web Sitesinde Randevu Sistemi Olmalı

Hastaların daha kolay randevu alabilmesi için randevu sisteminin bulunması önemlidir. Randevu sistemi, randevu hizmetinde çalışan hastane personelinin iş yükünü de azaltır. Hatta bu durum ek personel ihtiyacını da azaltır. Hastane web sitesinde randevu sisteminin bulunması, hastaneye kurumsal bir kimlik de kazandırır.

Hastane Web Sitesinde Online Ödeme Sistemi

Eğer hastane sağlık turizmi ile ilgileniyorsa online kredi kartı ile ödeme sistemi olmalıdır. Bu durumda yurt dışı hastaları için euro ve dolar türünden iban bilgilerini web sitelerine yerleştirme zorunluluğu vardır.

Hastane Web Sitesinde Çoklu Dil Seçeneği  

Normalde böyle bir zorunluluk yoktur. Ancak hastane sağlık turizmi yapıyor ise web sitesinde en az üç dil seçeneği olma zorunluluğu vardır.

Yukarıda sayılan özellikleri taşıyan bir hastane ya da klinik web siteniz yoksa hemen Medikal Ajans ile iletişime geçin ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin.