Doğru strateji uygulandığında doktorlar, uzun yıllara dayanan deneyimlerini paylaşmak ve sektördeki meslektaşlarıyla yarışabilmek için sosyal medyayı doğru bir şekilde kullanarak en fazla kazancı elde eder.

Pek çok doktor bilinmeyenden korkar ve sorumluluk ve mahremiyet endişeleri nedeniyle sosyal medyada sessiz kalmayı tercih eder. Sektörün gerekli sınırlamalarına uyarken şeffaf iletişim arasında iyi bir denge kurmak mümkündür.

Sosyal medyanın doktorlar tarafından kullanımı henüz emekleme aşamasında ve bu da bu dijital platformlardan yararlanmak ve bir doktor olarak kariyeriniz için ölçeklenebilir bir güvenilirlik oluşturmak için büyük bir fırsat sunmaktadır. Tıp sektörü, sosyal medya ve diğer dijital platformlarla ilgili sorumluluk sorunlarından kaçınmak istedikleri için çoğu sağlık uzmanının ve kuruluşun sahip olduğu birçok yasal kısıtlama ve korku nedeniyle, diğer sektörler kadar çevrimiçi ortamda çok daha az doymuş durumdadır.

Bir doktor olarak, kariyerinizi ve çalışmalarınızı pazarlamak için etkili, ölçeklenebilir ve kârlı bir sosyal medya stratejisi oluşturmak mümkündür. Zaman ve çok çaba gerektirecek, ancak sonuçların çevrimiçi ortamda uzun vadeli başarınız için geniş kapsamlı etkileri olacaktır.

Bu makalemizde, doktorların sosyal medyadan yararlanabilmesinin 10 yolunu öğreneceksiniz!

1. Kişisel Twitter, LinkedIn ve Facebook Hesabı Oluşturun

Bu, çevrimiçi bir varlık oluşturmak için önemli bir ilk adım. Bu üç ağdaki profilinizin her bir bölümünü sonuna kadar optimize etmek için doldurun.

Başlangıçta bu üç platformla başlayın ve ardından gelecekte diğerlerini kullanmak için genişletin. İlk başta çabalarınıza odaklanmak, sosyal medyayı kullanarak geçirdiğiniz zamandan ivme kazanmanızı sağlamanın önemli bir yoludur.

Profillerinizi doldurmaya ve ağınızla içerik paylaşmaya başlamak için bugün Facebook, Twitter ve LinkedIn ile başlayın.

2. İçerik Paylaşırken Görseller Kullanın

Görseller insanlarda metinden daha fazla yankı uyandırır. Bu nedenle LinkedIn, Twitter ve Facebook'taki sosyal güncellemelerinize daha fazla görsel ekleyin. Bu, Facebook'ta uygulanması en önemli olanıdır. Ardından Twitter ve LinkedIn gelir.

İçerik paylaşırken gönderilerinizin ne kadar ilgi çekici olduğunu artırmak için orijinal içerik, ücretsiz stok çekimler veya telif hakkı olmayan fotoğraflar kullanın. Diğer bir seçenek ise, bu ağlarda hakkında yayınladığınız blog yazısı, makale veya videoda kullanılan fotoğrafları kullanmaktır.

3. Başkalarına Öğretin, Bilgiyi Paylaşın

Hangi platformda içerik paylaşıyor olursanız olun, bağlantılarınıza, arkadaşlarınıza ve takipçilerinize söylediklerinizin eğitici ve harekete geçirici olduğundan emin olun. Eşsiz uzmanlığınızdan yararlanın ve en iyi bildiğiniz şey hakkında zamanında ve ilgili bilgileri paylaşın.

Mevcut Twitter sohbetlerine, LinkedIn gruplarına ve uzmanlığınız ve sektörünüzle ilgili çevrimiçi diğer tartışmalara katılmanın yanı sıra, profesyonel ilgi alanlarınıza yeni bir bakış açısı ve bilgi derinliği getirmek için sosyal medyada kendi bilgi paylaşım merkezinizi başlatın.

Bir doktor olarak, başkalarına en fazla değeri sağladığınızdan ve sosyal ağları kullanarak geçirdiğiniz zamanı değerlendirdiğinizden emin olmak için bu temel kurala uymanız önemlidir. Bir doktorun işi, uzmanlıklarını paylaşmak ve tavsiyelerinin yerine getirilmesine yardımcı olmaktır. Sosyal medya hekimler, hastaları ve daha geniş tıp topluluğu arasındaki bilginin yayılmasını ölçeklendirmeye yardımcı olur.

4. LinkedIn'de Sık Sık Gönderi Paylaşın

Çevrimiçi profesyonellerin en geniş ağı olan LinkedIn'in profilleri, bir doktorun kariyer yollarının her yönünü metin ve görsellerle vurgulamasına olanak tanır. LinkedIn, profesyonel doğası ve başkalarıyla bağlantı kurmakla ilgilenen benzer düşünen uzmanlardan oluşan geniş ağı nedeniyle doktor için en fazla faydaya sahiptir. Hesabınızdan bir sağlık uzmanı olarak uzmanlığınızı ve ilgi alanlarınızı yansıtan içeriği paylaşarak profilinizden en iyi şekilde yararlanarak başlayın.

LinkedIn'de paylaşılan içerik, profesyonel nitelikte ve tipik olarak Twitter veya Facebook'ta paylaşılan içerikten biraz daha ihtiyatlı olmalıdır. Gönderiye bir yorum ekleyerek her içeriğe kendi bakış açınızı eklediğinizden emin olurken, bağlantılarınız için değerli olabilecek makalelerin bağlantılarını ve diğer ilgili bilgileri paylaşın.

5. Sosyal Medya'da Diğer Doktorları Takip Edin

Üç ağda da tıp alanındaki meslektaşlarınızı, arkadaşlarınızı ve akranlarınızı arayarak zaten tanıdığınız mevcut iletişim ağınıza ulaşarak başlayın. Oluşturmaya devam edebileceğiniz bir takip oluşturmak için bu kişileri takip edin, bağlantı kurun ve arkadaş olun.

Şimdi her ağın arama özelliğini kullanarak benzer bir rol, sektör veya uzmanlıktaki bireyleri aramaya başlayın. Her platformda geniş bir ağ oluşturarak, etkileşimde bulunabileceğiniz, destek için güvenebileceğiniz ve okumak, paylaşmak ve tartışmak için ilgi çekici bilgilerle ilgili aktif bir akışa güvenebileceğiniz, benzer düşünen başka insanlara sahip olacaksınız

6. Twitter'da Mevcut Konuşmalara Katılın

Twitter, herkese açık bire bir görüşmeler için geniş ölçekte en iyi sosyal platformdur. Güncel trendleri, en son sektör haberlerini veya ilginç bulguları veya araştırmaları ele almak için diğer doktorlar ve tıp uzmanlarıyla tartışmalar başlatın.

Bu sohbetleri, alanınızda takip ettiğiniz diğer kişilerden veya bir doktor olarak ilgi alanlarınızla veya odak noktanızla ilgili Twitter hashtag'lerini veya anahtar kelimelerini arayarak bulun. Twitter kullanıcıları, başkalarıyla konuşurken genellikle daha konuşkan bir tonda iletişim kurar. Bu da bir doktorun kişiliğini daha iyi birleştirmesine ve genişletilmiş ağlarında başkalarının güvenini oluşturmasına olanak tanır.

7. İlgili Twitter Sohbetlerine Katılın

Twitter sohbetleri, belirli bir konu ve hashtag merkezli haftalık, aylık veya üç aylık konuşmalardır. Doktorlar ve tıp uzmanları için hangi Twitter sohbetlerinin mevcut olduğunu keşfedin, ardından yeni bir şeyler öğrenmek ve uzmanlığınızı paylaşmak için diğer sohbet katılımcılarıyla bu sohbetlere katılın.

Bir Twitter sohbetine katılırken, moderatör tarafından yöneltilen bazı soruları yanıtlayarak daha büyük tartışmalara kendi görüşünüzü ve içgörülerinizi ekleyin. Sohbetle ilgili tüm tweet'lerinize uygun hashtag'i tutarlı bir şekilde dahil ettiğinizden emin olarak sohbetteki moderatörü ve diğer katılımcıları takip edin.

8. Uzmanlığınıza Uygun LinkedIn Gruplarına Katılın

Bir profesyonel olarak uzmanlığınıza ve ilgi alanlarınıza uyan toplulukları bulmak için LinkedIn'in arama özelliğini kullanarak grupları arayın veya bağlantılarınızın parçası olduğu gruplara göz atın.

LinkedIn'deki gruplar, benzer profesyoneller için belirli bir konu hakkında tartışmak, yayınlamak ve içerik paylaşmak için benzersiz bir fırsat sunar.

LinkedIn'de ilgili birkaç grubun üyesi olduktan sonra, mevcut tartışmalarda arama yapın, diğer grup üyelerinin ne hakkında konuştuğunu öğrenin, grubun tartışması ve diğer grup üyeleriyle bağlantı kurması için ilgi çekici içerikler yayınlayın. LinkedIn grupları, yalnızca onlara harcadığınız zaman ve çaba kadar değerlidir.

9. Doğruluk İçin Çabalayın

Tıp alanı söz konusu olduğunda, çevrimiçi olarak yüksek miktarda yanlış bilgi bulunur. Bu da tüketicilerin kafasını karıştırıyor ve çevrimiçi olarak bulunan doğru tıbbi iç görülerin etkinliğini azaltıyor.

Bir doktor olarak, çevrimiçi sağlık hizmetleri hakkında bilgi paylaşırken aklın sesi olarak hareket etmek önemlidir. Sosyal medyada paylaşmaya karar verdiğiniz bilgiler söz konusu olduğunda doğru haber ve tartışma için çaba gösterin. Uzun vadede güvenilirliğinizi etkileyebilecek sosyal medyadaki gayri meşru hesaplar ve bağlantılarla etkileşim kurmaktan kaçının.

Çabalarınızı daha doğru olmaya odaklamanıza yardımcı olması için sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı günün belirli bir bölümüyle veya haftada birkaç kez sınırlayın. Yine, paylaşılan içerik ve çevrimiçi yaptığınız tartışmalar söz konusu olduğunda her zaman nicelikten çok kalite olmalıdır

10. Soru Sorun

Sosyal medyanın en faydalı yönlerinden biri, ağınızdaki akranlar, arkadaşlar, aile ve diğer bağlantılarla çevrimiçi olarak gerçek konuşmalar yapabilme özelliğidir. Bir doktor olarak, sektör haberleriyle ilgili bir karar veya bakış açısı hakkında geri bildirim almak için izleyicilerinize soru sormak da önemlidir.

Sorular sorarak, ağınızın toplu iç görülerinden öğrenebilir ve insani yönünüzü paylaşmaya yardımcı olabilirsiniz. Hiç kimse her şeyi bilemez ama herkesin başkalarıyla paylaşacak bir şeyi vardır. Yeni bilgiler edinmek ve saygın bir doktor olarak güvenilirliğinizi daha da artırmak için ağınızı sosyal medyada anket yapın.

Sosyal medya yönetimi yapmak için yeterli uzmanlığa ve zamana sahip değil misiniz? Bırakın Medikal Ajans olarak bu işi biz yapalım ve Sosyal Medya’nın gücünden en iyi şekilde yararlanın.