Doktorların Sosyal Medya Hesapları Nasıl Yönetilmeli?

Bu ipuçları, hâlâ sosyal medyadan yararlanmayan tıp doktorları için harika bir başlangıç noktasıdır. Aslında, sağlık hizmeti alanındaki herkes, uygulamalarını doğru yönde ilerletmek için bu stratejileri dikkate almalıdır.

İdeal Hasta Kitlenizi Tanımlayın

Herkes için her şey olmak mümkün değildir. Bu yüzden bu yaygın hatadan kaçının. Hasta tabanınızın psikografik, demografik ve davranışsal özelliklerini anlamak çok önemlidir. Hastalarınızın ihtiyaçları ve beklentileri ile uyumlu, odaklı bir yaklaşım oluşturmak çok önemlidir.

İnternette bulunan çeşitli sosyal medya ağları, eğitim, yaş ve gelire dayalı olarak çeşitli kullanıcı profilleri sunar. Uygulamanız için doğru sosyal medya ağı, hedef kitlenizin zamanının çoğunu geçirdiği yerdir. Ulaşmaya çalıştığınız ve zamanlarının çoğunu nerede geçirdikleri kitlenizi tanımak ve sosyal medya çalışmalarınıza yön vermek için önemlidir.

Sosyal Medya Hesapları Oluşturun

Tüketiciler, mevcut çevrimiçi tıbbi bilgilere büyük ölçüde güveniyor ve diğer hastalarla bağlantı kurmak için ve veri toplamak için İnternet'i kullanıyor. Sosyal içeriğinizi dağıtmak için en popüler sosyal ağları kullanmak önemlidir.

Facebook, Instagram ve Twitter, web sitenize geri bağlantılarla, uygulamanızla ilgili markalı içerikleri kolayca dağıtabileceğiniz platformlardır. Tik Tok ve Snapchat gibi diğer sosyal platformlar, hedef kitlenizle etkileşim kurmak için daha etkileşimli içerik ve zaman yatırımı gerektirir.

Sosyal Medya Platformlarında Tutarlılığı Koruyun

En büyük zorluklardan biri, sosyal medya hesabınızı takip etmek ve sürdürmektir. Hızlı düzeltme, sağlık uzmanlarının takipçi satın almasıdır. Takipçi satın almayın. Organik bir takipçi kitlesi oluşturmak sizin yararınızadır. İçeriğinizle gerçek anlamda etkileşim kuran organik bir takipçi kitlesi elde etmek için sağlık uzmanları değer sağlamalı ve tutarlılığı korumalıdır.

Düzenli bir mevcudiyet ve tutarlı katılım, gelişmek için zaman gerektirir. Günlük güncellemeler ve gönderiler yapmak için zaman, yetenek ve kaynak ayırmak gerekir. En iyi uygulama, haftada en az üç ila beş kez yayınlamaktır. Bu, tıbbi uygulamanızın hastalarınız arasında güvenilirliğini sağlayacaktır. Çabayı sürdürmeye hazır değilseniz, sosyal medya uygulamanıza yardımcı olmayacaktır.

Muayene Web Sitenizi Kullanın

Sosyal medya kullanımının bir başka yararı da, yalnızca kaydırma yapmak yerine tıklamak için nedenler sunarak web sitenize gelen trafiği artırmaktır. Tıbbi uygulama web sitenizde, hastalarınız için ilgili ve güncel bilgiler sunan bir bloğunuzun olması önemlidir.

Sosyal medyada birkaç kelimelik metinle birlikte web sitenize bağlantılar içeren bilgilendirici gönderiler paylaşmak dahi web sitenize daha fazla trafik getirebilir. İnsanların %41'inin sosyal medyanın tıbbi tesis, doktor veya hastane seçimlerini etkileme gücüne sahip olduğu konusunda hemfikir olduğu tespit edilmişir.

Sosyal Medyada Yayınlamak İçin En İyi Uygulamalar Nelerdir?

Sosyal medya felaketlerinden kaçınmak çok önemlidir. Sosyal medya profilleri oluşturulurken bu en iyi uygulamalar izlenmelidir:

  1. Sosyal medya pazarlamanız, tıbbi uygulamalarınıza odaklanmalı, doktorları ve çalışanları sergilemelidir.
  2. Sosyal medya politikaları geliştirin. Bir sosyal medya politikanız olmalıdır. Sosyal medyanızı yöneten herkes, kişisel hesaplarından sağlık kuruluşunuz adına asla konuşmaması veya yorumlara olumsuz yanıt vermemesi konusunda bilgilendirilmelidir.
  3. Sosyal medya gönderilerinizi otomatikleştirin. Gönderiler önceden yazılabilir ve doğrudan sosyal medya platformları veya ücretli kanallar aracılığıyla ileri bir tarihe planlanabilir.
  4. Dahili uzmanlığa veya zamana sahip değilseniz, sosyal medyanızı yönetmesi için profesyonel Medikal Ajans ile çalışın.

Çevrimiçi Dünyada İtibar ve Güvenilirlik Oluşturun

Amerika'da sağlıkla ilgili bilgi arayan her 10 İnternet kullanıcısından 8'inin çevrimiçi mecraları kullandığı ve bunların %74'ünün sosyal medyayı tercih ettiği tespit edilmiştir. Hastalar, güvendikleri kaynaklardan bilgi almak için sıklıkla favori sosyal medya kanallarına geri dönerler. Tabi bu durum ülkemizde de geçerlidir.

Bir doktor seçmeden önce, çoğu hasta çevrimiçi incelemeleri kontrol eder. Tıbbi uygulamanızın herhangi bir incelemesi yoksa, potansiyel hastaların başka bir doktor araması daha olasıdır. Bu nedenle, trafik çekmenin en iyi yolu, hasta geri bildirimi istemek ve yetkili sitelerde olumlu yorumlar oluşturmak ve bunları sosyal medya platformlarınızda ve web sitenizde paylaşmaktır.

Kültürünüzü İçerikle Sergileyin

Bu, çalışan yıldönümlerinin veya doğum günlerinin resimlerini yayınlayarak ve memnun hastaların resimlerini veya video referanslarını ekleyerek yapılabilir. Sosyal medya, tıbbi uygulamaların sosyal medyada hastalarıyla daha şeffaf ve kişisel olmasını sağlar. Muayenehanenizin günlük aktivitelerine açılan bir pencere gibi perde arkası içeriği, takipçilerle bağlantı kurmak için çok önemlidir.

Bir araştırmaya göre sağlık hizmetlerinin %55'i, benzer düşünen hastalarla bağlantı kurmak için sosyal medyayı kullanıyor. Sağlık işletmeleri, Instagram, Twitter, LinkedIn, Facebook ve Google gibi platformlarda ilişki kurma taktiklerine odaklanır.

Başlayın!

Sosyal medya, tıbbi uygulamaların hastalarıyla bağlantı kurması için yeni olanaklar açtı. Doktorlar için pazarlama erişimlerini ve hasta hacmini artırma konusunda da muazzam bir potansiyel var. Sosyal platformlarda hastalarla etkileşim kurmak için ne kadar uzun süre beklerseniz, tıp uygulamanızın hali hazırda en iyi uygulamaları takip eden rakiplerinize yetişmesi o kadar zor olacaktır.