Doktorlar İçin Google Ads Reklamları Önemli Midir?

Tıklama başına ödeme reklamcılığı, trafiği artırmak ve çevrimiçi olarak daha fazla potansiyel müşteri elde etmek için en iyi dijital pazarlama tekniklerinden biri haline geldi. İdeal kitlenizi özel olarak hedeflemenize ve onlara sağlığa özel arama sorgularına kendi çözümlerinizi sunmanıza olanak tanır.

Sağlıkla ilgili milyonlarca konu çevrimiçi olarak aranırken, sağlık hizmeti işiniz için Google Ads'e yatırım yapmak, uygulamanızı geliştirmek için ihtiyacınız olan uygulama olabilir. Doktorlar için Google Ads çok önemlidir. Google Ads doktorlara, potansiyel hastaları ile iletişime geçmelerini sağlar.

Tıklama Başına Ödeme Nedir ve Nasıl Çalışır?

Google'da her arama yaptığınızda bu reklamları sayısız kez görmüşsünüzdür. Listenin en üstünde önerilen reklamın tam olarak aradığınız şeye nasıl uyduğunu hiç fark ettiniz mi? Tıklama başına ödeme veya TBM, arama motorları ve sosyal medya platformları tarafından barındırılan ücretli bir reklamcılık programıdır ve işletmelerin platformlarında hedefli reklamlar göstermelerine olanak tanır.

Şu anda, Google Ads, TBM pazarına hakim durumda. Her gün yapılan 3,5 milyardan fazla aramayla, potansiyel hastalarınıza ulaşmanın ve onlara aradıkları yanıtı vermenin en etkili yoludur. Tıklama başına ödeme platformları, reklamlarınızı anahtar kelimelere ve bir dizi başka kritere göre tanıtarak ve reklamını yaparak çalışır. Tıklama başına ödemede reklamınız her tıklandığında yalnızca bir ücret ödersiniz.

Bununla ilgili harika olan şey, Google'ın arama sonuçlarının ilk sayfasında olmak için değil, yalnızca tıklamalar için ödeme yapmanızdır.

Google Reklamları İşinizi Nasıl Büyütebilir?

Günlük Google aramalarının en az %5'inin sağlıkla ilgili sorgular olduğunu biliyor muydunuz? Pek çok hastanenin ve sağlık uzmanının uygulamalarını çevrimiçi pazarlama yöntemlerini değiştirmesi şaşırtıcı durmuyor değil mi. İstatistikler, Google Ads'e yatırım yapmaya değip değmeyeceğine karar verme konusunda her şeyi söylüyor.

Şu şaşırtıcı rakamlara bir göz atın:

 • Ortalama olarak, Google'daki bir reklamın tıklama oranı %8'dir
 • Google'da görüntülenen reklamlar ayda yaklaşık 180 milyon gösterim topluyor
 • Belirli ürün veya hizmetleri arayan kullanıcıların %65'i bir Google reklamında görüntülenen seçenekleri tercih ediyor

Google Reklamlarını doktor hizmetleri pazarlama planınıza dahil etmek de birçok avantaj sağlayabilir. İşte sizi ikna etmeye yardımcı olabilecek birkaç şey:

 • Muayenehanenizi çevrimiçi olarak pazarladığınızda, daha geleneksel bir yol izleyen meslektaşlarınızdan daha fazla hastayla etkileşimde bulunmak için şimdiden avantajlı bir başlangıç yapmış olursunuz
 • Potansiyel hastalarınız için değerli bir seçenek olarak yerinizi güvence altına alırsınız
 • İnsanlar yalnızca Google'ın arama sayfalarında görünen ilk bağlantıyı seçmezler. Bir reklam satın aldığınızda, seçeneklerini araştıran hastaların önüne kendinizi koyarsınız
 • Geleneksel SEO'dan iyi çalışır

Bir web sitesini Google'ın arama sonuçlarında üst sıralara çıkarmak çok çaba gerektirir. Web sitenizi optimize etmek için çok fazla zaman ve çaba harcamadan kendinizi öne çıkarmak ister misiniz? Google'da reklam satın almak, bunu yapmanın en kolay yolu olacaktır.

Hizmetinizi Tanıtmak İçin Google Reklamlarını Ne Zaman Kullanmalısınız?

Muayenehanenizin aktif bir web sitesi ve sosyal medya hesapları var mı? Muayenehanenizi çevrimiçi olarak tanıtmaya zaten bütçenizi ve çabalarınızı yatırıyorsanız, muhtemelen Google'a reklamları da dahil etmenin zamanı gelmiştir. Ücretli pazarlama, aşağıdaki durumlarda uygulamanız için harika çalışacaktır:

 1. Google Ads, Uzun Vadeli Pazarlama Hedeflerinize Uygundur
  Dijital pazarlama çabalarınız şunlara yöneliktir:
  • Daha fazla hastayla bağlantı kurun
  • Muayenehanenizin çevrimiçi varlığını artırın
  • Mevcut hasta tabanınızla ilişkilerinizi güçlendirin
  Bu hedeflere ulaşmak, stratejik ve uzun vadeli bir pazarlama planı gerektirir.
  Bunun için şunlar gerekir:
  • Harika markalaşma
  • Kaliteli içerik üretimi
  • Arama motoru optimizasyonu
  • Sosyal medya pazarlamacılığı
  Bu uzun vadeli pazarlama yaklaşımları oluşturulduktan sonra, stratejinize kısa vadeli pazarlama uygulamalarını da eklemeyi düşünmek iyi olur. Unutmayın: Google Reklamları size uzun vadeli pazarlama stratejilerinden çok daha hızlı sonuç verebilir. Ancak bu, odaklanmanız gereken tek şeyin bu olması gerektiği anlamına gelmez.
 2. Düzenli Olarak Optimize Edin!
  Google Ads'e yatırım yapmak, yalnızca "belirle ve unut" pazarlama stratejisi değildir. Kaliteli dönüşümler elde etmek için dikkatli planlama, optimizasyon ve bütçenizden biraz daha fazlası gerekir. Ücretli reklamcılık, dijital pazarlama planlarınızın çok önemli bir unsuru olabilir. Ancak, iyi bir yatırım getirisi (ROI) elde etmek için çok daha fazla çaba ve para gerekir.
 3. Yeni Hastalar İçin Tek Kaynak Değil Ama Önemli Bir Kaynaktır
  Sağlık hizmetleri pazarlaması, yalnızca ücretli reklamcılığa büyük ölçüde güvenmemelidir. Hasta yönlendirmeleri, basın bültenleri ve yazılı veya medya reklamcılığının eski hileleri de pazarlama planlarınıza dahil edilmelidir. Ancak en önemlisi Google Ads'dir denilebilir.
 4. Daha Fazla Telefon Görüşmesi İçin Hazırsınız!
  Başarılı bir Google Ads kampanyası, sonuçta web sitenize daha fazla trafik çekecektir. Yardımınızı arayan daha fazla insanla, normalden çok daha fazla telefon görüşmesi ve randevu bekleyebilirsiniz. Burada yapmanız gereken tek şey Medikal Ajans ile çalışma yapmak olacaktır.