Doktorlar İçin Fotoğraf Çekimleri Neden Önemlidir?

Harika bir portreye sahip olmak kesinlikle bir doktorun daha yetkin veya kalifiye olduğu anlamına gelmese de gerçek şu ki, potansiyel hastalar bir isim ile bir yüz koymak isterler ve fotoğraflarını incelemek, değerlendirme süreçlerinin kaçınılmaz bir parçasıdır.

Web mülklerinizde doktorların görüntülerinin olması, bugün sağlık pazarlamasında önemli bir unsurdur. Profil resimleri olan doktorlar tercihli arama sıralamasına sahip olur. Bu da daha fazla insanın onları ilk etapta keşfedeceği anlamına gelir.

Yüksek kaliteli doktor fotoğraf çekimleri, doktorların daha cana yakın ve yetkin görünmesini sağlayabilir. Hastaları rahatlatabilir ve randevu alma konusunda kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlayabilir.

Öte yandan, sıkıcı stok fotoğraf kullanmak potansiyel hastalara gerçek dışı gelebilir. Aslında araştırmalar, orijinal fotoğrafların genel stok görüntülerden %35 daha fazla etkileşim sağladığını gösteriyor. Stok fotoğraflar muayenehanenizi ve orada çalışan gerçek insanları tam olarak temsil etmez, bu da randevu alıp almamaya karar veren kişiler için yararlı değildir. Daha da kötüsü, gerçek fotoğraflar kullanırsanız, ancak bunlar bulanık veya düşük kaliteliyse bu, insanları uzaklaştıracak özensizliği veya profesyonellikten uzaklığı gösterebilir.

Profesyonel Fotoğraf Çekimleri İçin En İyi Uygulamalar

Sağlık hizmetlerinde harika fotoğraf çekimleri, hastalara güvendikleri kişinin sadece bir tıp doktorundan daha fazlası olduğunu, aynı zamanda rahatça ulaşabilecekleri gerçek bir kişi olduğunu gösterir. Öte yandan, bir fotoğrafa sahip olmamak (veya daha kötüsü, kötü bir fotoğrafa sahip olmak) daha düşük bir bakım kalitesiyle ilişkilendirilebilir ve bu da insanların kendileri için gerçekten mükemmel sağlık hizmeti sağlayıcısı olabilecek birinin kimlik bilgilerini atlamasına neden olabilir.

Profesyonel çekimleriniz varsa ancak birkaç yıldır güncelleme yapılmadıysa, yenilemenizi öneririz.
İşte doktor portreleri çekerken yapılması ve yapılmaması gereken birkaç önemli unsur:

 • Headshot'ları güncel tutun. Yine, hastalar bugün bir doktorun nasıl göründüğünü görmek istiyor, bu nedenle fotoğrafları taze tutun ve iki veya üç yıldan eski fotoğrafları kullanmaktan kaçının.
 • Birden fazla vesikalık çekim yapın. Aynı fotoğrafı her yerde kullanmak yerine, farklı kullanımlar için farklı profesyonel vesikalık fotoğraflar kullanın.
 • Tek tip listeleme sayfaları oluşturun. Dizinler gibi birden fazla doktor fotoğrafının birlikte listelendiği yerlerde tutarlılık ve sayfayı estetik açıdan daha hoş hale getirmek için aynı türde arka plan kullanın (gri ya da beyaz uygundur). Bu aynı zamanda önemli olan sağlık kuruluşu için güçlü bir marka sunar.
 • Fotoğrafların yüksek çözünürlüklü veya keskin olduğundan emin olun. Profesyonel fotoğraflar net olmalıdır. Bulanık, düşük kaliteli veya kötü kırpılmış fotoğraflar profesyonelce görünmez.
 • Kıyafetleri basit tutun. Nötr renkler en gurur verici olanlardır ve basit yakalar en çok profesyonel vesikalık çekimlerde işe yarar. Kadınlar, çok dikkat dağıtmayan basit takıları tercih etmelidir.
 • Dağınıklığı giderin. Doğal ortam fotoğrafları için, arka planda izleyiciyi önemli olan şeyden, doktorun sıcak gülümsemesinden uzaklaştırabilecek tüm öğeleri kaldırın.
 • Vücut kısımlarını kesmeyin. Başın ve/veya vücudun etrafında biraz boşluk bırakın ve çok yakına odaklanmaktan kaçının, bu da fotoğrafların nasıl kullanılabileceğini sınırlar (örneğin, vesikalık çekimlerde çeneyi kesmek yerine omuzları bırakın; ayakları tam olarak kesmeyin) -vücut duruşu).
 • Kişiliği yakalayın. Bir kişi olarak doktorun kim olduğuna dair güzel bir resim çizen birkaç profesyonel fotoğraf çekin ve birkaçını "normal giysiler" içinde çekmeyi düşünün. Bunlar biyografi sayfalarına, mikro sitelere veya sosyal medya kanallarına eklemek için harika olacaktır.
 • Şefkatli bir güven gösterin. İyi bir fotoğraf, cana yakın ve bir araya getirilmiş bir doktoru tasvir eder. Fotoğraf çekilirken doktorlar dik oturmalı ve tıpkı bir hastanın önünde yaptıkları gibi kamerayla göz teması kurmalıdır.

Doktorlar İçin Kaliteli Portrelerin Hayati Olmasının 3 Nedeni!

Kaliteli profesyonel fotoğrafların tıbbi pazarlama ve sağlık hizmetleri sektörü için hayati olmasının başlıca 3 nedeni:

 1. Bazı kullanıcılar web sitenizi okumak yerine gözden geçirir. Bu, gözleri kimlik bilgilerinize ulaşmadan çok önce fotoğrafınızı inceleyecekleri anlamına gelir. Aslında, düşük kaliteli bir fotoğrafınız varsa, büyük olasılıkla sizin hakkınızda hiçbir şey okumazlar. Kullanıcıya yavaşlaması ve bilgilerinizi alması için her türlü nedeni vermek istersiniz.
 2. Bir kitabı kapağına göre değerlendirmek. Adil olsun ya da olmasın, insanlar bir kitabı kapağına göre yargılarlar. Potansiyel hastalarınız, fotoğrafınızı bakım kalitenizin bir yansıması olarak görecektir. Bu nedenle, kalitesiz veya sizi yorgun veya darmadağınık gösterecek bir vesikalık fotoğraf sergilememelisiniz.
  Hangi işte olursanız olun, bulanık, düşük kaliteli veya kötü kırpılmış bir fotoğraf dikkatsizliği ve ayrıntılara dikkat edilmediğini gösterebilir. Doktorluk yapmakla iyi bir görsel kullanmak arasında kesinlikle bir ilişki olmadığının farkındayız, ancak birçok potansiyel hastanız kötü bir fotoğrafı kötü hizmetle eşitliyor.
 3. Headshots markanızı güçlendirir. Ailenizle dışarıda rastgele bir çekim, beyaz bir önlük veya önlükle içeriden farklı bir mesaj taşır. Headshot'lar markanızın önemli bir parçasıdır ve bu mesajların birbirini tamamladığından emin olmak istersiniz.

Kaliteli Bir Doktor Fotoğrafı Nasıl Oluşturulur?

Medikal Ajans olarak birkaç ipucunu sizlerle paylaşalım:

 • Her cerrahın kendi fotoğrafında verdiği mesajı düşünün. Fotoğraf, doktoru sıcak, arkadaş canlısı ve konuksever gösteriyor mu? Yoksa kendisini sert, soğuk ve yaklaşılmaz mı hissettiriyor? Bir doktor rahat, doğal, özgün, kendine güvenen ve bu nedenle güvenilir görünmüyorsa, hastalar bilinçli veya bilinçsiz olarak not alacak ve buna göre yanıt verecektir. Bu yüzden bunu doğru yaptığınızdan emin olun.
 • Doktor beyaz önlüğü giymiyorsanız, beyazdan uzaklaşmanızı öneririz. Bazılarının beyaz önlükten korkabileceğini anlamak gerekir. Renkli bir şeyler giymeye karar verirseniz, mavi ve yeşil gibi mücevher tonlarını öneriyoruz. Parlak ve yoğun desenlerden kaçındığınızdan emin olun.
 • Bir ofiste birden fazla doktorunuz varsa, farklı arka planları veya fotoğraf stillerini karıştırmayın. Hepsinin tutarlı bir arka planı, aynı ışıklandırması ve aynı boyutu olmalıdır (her kişinin farklı olması için yatay ve dikey kırpılmış görüntüleri karıştırmayın). Tutarlılık kazanmak biraz zaman ve çaba gerektirebilir, ancak buna değecektir.